Fethiye Tv

Buğdayda Kuraklık Tehdidi

Buğdayda Kuraklık Tehdidi
0 views
28 Mayıs 2021 - 17:26

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yağmur yağmayınca tarlalara ekilen buğday filizlenmedi. Üretici Halil Alagöz, kuraklık nedeniyle sulama sistemi kurmak zorunda kaldıklarını belirterek, yağmurun yağmaması sonucu yüzde 70 ürün kaybı yaşadıklarını dile getirdi.

Gölet ve kaynak sularının kurumaya yüz tuttuğu bölgemizde  hububat üreticisi, üründe verim kaybı yaşanacağına dikkat çekiyor ve ekliyor; “Buğdayın kökü sararmaya başladı. Böyle kuraklık görmedik. Böyle giderse verim çok düşük olur.”

Türkiye genelinde iklim değişikliğine bağlı olarak kuraklık yaşanırken, Fethiye ve Seydikemer’de tarım alanında faaliyet gösteren üreticiler de bu durumdan olumsuz etkiledi. Tarlaya ekilen buğdaylar filizlenmediği için üreticiler sulama sistemi kurmak zorunda kaldı. 15  dönümlük tarlasına buğday eken Halil Alagöz, yağmur yağmadığı için mecburen tarlasına sulama sistemi kurduklarını belirterek, “Ektiğimiz buğdaylarımız tam anlamıyla yetişmedi. Biz de mecburen sulamak zorunda kaldık. Yağmurun yağmaması neticesinde  ürünlerimiz hep toprağın altında kaldı’’ diye konuştu.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit kış ve bahar aylarında beklenilen yağışların gerçekleşmediğini belirterek; “Nisan  ve Mayıs aylarında almamız gereken, yağışları alamadık. Onun devamında da kuraklık devam etti. Barajlar ve göletlerde su seviyesi arzu edilen seviyede değil. Ürünlere baktığımızda, buğdayın özellikle dane oluşumu döneminde, yağmura ihtiyaç duyduğu dönemlerdeki yağışı almamasından dolayı hasatta verim düşüklüğüne de neden olacaktır” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv