Fethiye Tv

resim yükleresim yükleresim yükle

Cennet Faralyada Kuş Uçurtmuyorlar

Cennet Faralyada Kuş Uçurtmuyorlar
6 views
16 Ağustos 2021 - 14:46

Geçtiğimiz günlerde Fethiye’de de yaşanan orman yangını nöbetleri aralıksız devam ediyor. Fethiye’nin en güzel ormanlarının yer aldığı Faralya Mahallesinde gençler sabahlara kadar orman yangını önleme nöbeti tutmayı sürdürüyor.

Fethiye’nin Faralya mahallesi sakinleri Faralya Uzunyurt Köyü Doğası Kültürünü Yaşatma ve Doğa turizmini geliştirme Derneği (FARDER) çatısı altında cennet Faralya’yı gün boyu koruyorlar. Faralya Mahalle Muhtarı Hasan Karaburun ve FARDER yönetim kurulu sosyal medyadan sık sık duyurular da yaparak halkı bilinçlendiriyorlar. Faralya mahalle muhtarı Hasan Karaburun yaptığı açıklamada “Manavgat’ta başlayan ve Muğlada da etkili olan, tüm Türkiye’yi yasa boğan yangınlar ve üzerine Karadeniz’de yaşanan sel felaketleri nedeni ile çok üzgünüz. Vefat edenlere Allahtan rahmet yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyor tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diyoruz. Şükür, Faralyamızda herhangi bir orman yangını yaşamadık. Yaşamamak için de elimizden geleni yapıyoruz. Bizleri merak eden, arayan, soran, dayanışma gösteren tüm Faralya sevenlere de şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki varsınız” dedi.

Karaburun “ Gerçekten zor günler. Fakat ‘her şerde bir hayır vardır’ sözünü doğrularcasına, bu zorluklar bizleri daha da birleştirdi. Faralya’nın köylüleri, muhtarlığı, işletmeleri ve yaşayanları olarak bu zor günlerde köyümüzün derneği FARDER çatısı altında birleştik ve cennet Faralya’mızı koruma altına aldık. Orman yangınlarının başladığı ilk günden beri, ormanlarımızı korumak adına 24 saat nöbetleşe yangın gözlem ekipleri oluşturduk . Yakın bölgelerdeki yangınlara yardıma koştuk. Büyük bir dayanışma ağı oluşturduk. Yüzlerce kişi, 24 saat boyunca ormanlarımızı, köyümüzü, yollarımızı gözlüyoruz. Çevre köylerle ve emniyet güçleriyle koordineli çalışıyoruz. Her geçen gün daha da organize oluyoruz. Bu sayede tüm Faralya, akşamları huzur ve güven içinde uyuyor. Tabii ki sadece gözlemle yetinmiyoruz. Faralyamızda orman yangınını önlemek ve olası yangınlara hazırlıklı olmak için de birçok çalışma yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Öncelikle yangını önlemek için ormanlarımızda temizlik yaptık, sonrasında yangın eğitimleri başlattık. Olası bir yangına karşı tam kapsamlı bir eylem planı hazırladık ve uygulamaya koyduk. Eğitimlerde orman yangınlarına müdahelede ilk 15 dakikanın önemini kavradık ve bu doğrultuda köyümüzde bir acil müdahele ekibi ve itfaiye birimi kurduk. Bu ekibi ve araç gereçlerimizi güçlendirmek, yangınlara daha da hazır olmak için, hiç durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Anlayacağınız, iyi olmaya çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizle güç buluyoruz. Bu zor günlerde yanımızda olan ve bundan sonra da olmak isteyen tüm Faralya sevenlerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Sizleri gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz. Hepinize sağlıklı, huzurlu, güvenli günler dileriz”şeklinde konuştu.Faralya Mahalle Muhtarı Hasan Karaburun yöredeki yabancı uyruklu vatandaşlara da İngilizce olarak aynı duyuruları sosyal medyadan paylaştı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv