Fethiye Tv

Fethiye Belediyesi Turunç Pınarındaki Kaçak Yapıları Yıkacak

Fethiye Belediyesi Turunç Pınarındaki Kaçak Yapıları Yıkacak
0 views
11 Temmuz 2021 - 17:35

 

Kayaköy Turunç Pınarı mevkiindeki yapılar için Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın talimatıyla hazırlanan tutanakların ardından ilgili firmanın aldığı 16 adet yapı kayıt belgesi iptal edildi.
Verilen süre zarfında yapıların yasal hale getirilmemesi halinde ilave para cezası verilecek ve yıkım kararı alınarak yıkım gerçekleştirilecek. 3. derece sit alanı durumundaki Turunç Pınarı Koyunda yapılaşma için 14 Nisan 2017’de başlayan izin alma çalışmalarının 21 Aralık 2017’de tamamlandığı öğrenildi. Bu tarihte Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda “bölgeye enerji nakil hattı çekilmesinde sakınca olmadığı” belirtildiği öğrenildi.

Belediye Başkanı Alim Karaca özellikle Turunçpınarı mevkiindeki yapılaşmayla ilgili olarak devletin ilgili tüm kurumlarına bilgi verdiği ve kaçak yapılaşmayı engellemek için Ankara nezdinde yoğun çaba harcamasına rağmen, Turunçpınarı’ndaki doğa tahribatı devam ettiği belirtildi.

KARACA’NIN GİRİŞİMLERİYLE 16 ADET YAPI KAYIT BELGESİ İPTAL EDİLDİ
Alim Karaca’nın talimatıyla Belediye ekiplerince yapılan incelemelerin ardından ilgili firmanın aldığı 16 adet YAPI KAYIT BELGESİ iptal edildi. 9 Aralık 2020 günü iptal ettirilen 16 adet Yapı Kayıt Belgesinin ardından, ilgili yapılar için yıkım kararı çıkartıldı.
Kaçak yapılar için açılan yıkım ihalesine katılım olmazken, 3. derece sit alanı içinde toplam 19.807 m2’lik ormanlık alanda enerji nakil hatlarının toprak altından yapıldığı öğrenildi.
Aynı alan içinde 1.derece sit alanında kalan kısımlar için ise çalışmalar Müze Müdürlüğü gözetiminde yapılması gerekiyor
TURUNÇPINARI’NA İZNİ FETHİYE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ VERMİŞ
Yakın tarihte açılan 8 kilometre’lik orman yolu öncesinde karadan ulaşımı olmayan, ancak denizden ulaşılabilen, Turunçpınarı mevkii için inşaat izni isteyen, bir dönem fırtınalar yaratan MUHTEŞEM YÜZYIL dizisinin yapımcısı Yusuf Timur Savcı‘nın yaptığı başvuruya cevaben Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nce 10 yıllığına izin verildiği öğrenildi.
YIKIM YAPILACAK
Fethiye Belediyesi tarafından söz konusu kaçak yapılar nedeniyle; TİMS Prodüksiyon Film ve Organizasyon San. Ve Tic. A.Ş ve Yusuf Timur Savcı’ya para cezası yazılırken, ilgili yapıların yasal hale getirilmesi istendi. Verilen süre zarfında işlem yapılmaması durumunda, ilgili yapılar için ilave para cezası verilecek ve yıkım kararı alınarak yıkım gerçekleştirilecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv