Anne Betül Baltacı, Umut’un yoğun ergoterapi ile özgüvenini yeniden kazandığını söyledi.

Fethiye’de yeni açılan Özel Zeynep Ceylan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi eğitim alanındaki yoğun çalışmaları meyvelerini de vermeye başladı. Yaklaşık 2 ay önce Özel Eğitim almaya başlayan 4 yaşındaki Umut’un bu süre zarfında kaydettiği aşamalar öğretmenlerini de,ailesini de çok sevindirdi. Fizyoterapi ve Ergoterapi alan Umut, kazandığı Özgüven ile artık daha rahat kelimeler konuşabilirken, fiziksel korkularını da atmaya başladı.

Bu gelişimi anne Betül Baltacı anlatırken “Biz yedinci haftadayız. Çocuğumda dil gelişimi anlamında kelime çıktıları başladı. Anlamlı bir şekilde çıkarıyor. Bağımsız merdiven çıkmaları başladı. Mesela elimizi tutmadan kendisi zıplama isteği başladı. Daha özgüven sahibi olmaya başladı. Özgüveni gelişti. Korkularını yenmeye başladıkça şu an böyle bir tık daha ilerleme kaydetmeye başladık. o yüzden çok mutluyuz” dedi.

“Yoğun bir program uygulanıyor”

Fizyoterapi ve ergoterapi olarak özel eğitim aldıklarını belirten Betül Baltacı  “Devletin bize tanıdığı 3 saatlik bir eğitim hakkı var, bunu yeterli görmediğim için haftada sekiz saat ders alıyoruz. Yoğun bir terapiyle çok iyi aşamalar sağladık. Bu yaşlarda yani çocuğun yaşı küçükken alınan yoğun eğitimin daha faydalı olduğunu düşünüyorum

“Gelişmeler bizi çok sevindirdi”

Anne Betül Baltacı “Dil gelişimi anlamında çok anlamlı kelimeleri çıkmaya başladığını belirterek “Daha önce çok anlamsız kelimeler çıkıyordu, işte aba, abim, ama şu an yani hepimize çok anlamlı bir şekilde anne, anneanne, baba, abi tanıyarak konuşuyor” dedi.

Ergoterapi ile büyük aşama kaydettiklerini ve Fizyoterapi olarak ta Bağımsız bir şekilde merdiven çıkmalarının başladığını belirten  Baltacı “trambolinde zıplama, yine bağımsız kendi isteğiyle zıplamak istiyor. Yani biraz daha özgüven sahibi olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

 “Bütün öğretmenler koordineli çalışıyor”

 

Özel Zeynep Ceylan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden çok memnun olduğunu dile getiren Betül Baltacı “Umut'un çalıştığı öğretmenlerin hepsinin koordineli bir şekilde çalışması beni çok mutlu ediyor. Böyle zaten daha iyi ilerliyor çocuk. Yani özel eğitim dersinden çıkan öğretmen ergoterapiyle çalışan öğretmene bilgi veriyor. Ben Umut'la bunu çalıştım. Evet. Siz de buradan devam edin. Herkes bir çocuğa destek verdiğinde gelişim bir buçuk iki aylık bir süre gibi zamanda mümkün olabiliyor” dedi.