Fethiye’de E-Twinning projesi hazırlayıp, öğrencilerinin hem ufkunun açılmasını sağlayıp, daha hızlı ve kalıcı eğitim öğretim metodu uygulayan, bir anlamda dünya ile öğrencilerinin iletişimini sağlayan Fethiye’deki çeşitli okullardan 66 öğretmen sertifikalarını törenle aldı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen törene Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, stajyer Kaymakam Hilal Kızılkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Proje İlçe Eğitim Koordinatörü Ummahan Eryiğit Sertkaya, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Fethiye’den 66 öğretmenin 91’i Ulusal Kalite Etiketi ödüllü, 25’i Avrupa Kalite Etiketi ödüllü projeleri hazırlayan öğretmenler için düzenlenen törende, Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. e-twinning tanıtım videosunun izlendiği törende, Proje İlçe Eğitim Koordinatörü Ummahan Eryiğit Sertkaya; “İlçemizden 66 öğretmenimiz bu projelerde yer aldı. Buna bağlı 91 tane ulusal kalite etiketi ödülü, 25 tane Avrupa kalite etiketi ödülü aldılar. Bazı projelerimiz Azerbaycan’da iyi örnek projesi seçildi. Davet edildi sunumları yapıldı. Bazı projelerimiz Brüksel iyi örnek kitaplarına dahil oldu ve Avrupa’da ki okullara bu tarz projeler yapılması üzerine tavsiye edildi. Biz bunun yaygınlaşmasını ve diğer öğretmenlerimizin de projelere katkıda bulunmalarını arzuluyoruz. Öğretmenlerimize sertifikalarını sunacağız” dedi.

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya da; “e-twinning projesinin ne kadar önemli olduğunu herkes öğrendi. Şu anda bu proje ile 1 öğretmenimiz Dünyanın herhangi bir yerindeki öğretmen ile ya da dünyanın bir başka yerindeki öğrenci bizim öğrencilerimizle iletişim kurarak, eğitim öğretimini geliştirebiliyor. Eğitim adına güzel günler yaşanıyor. Fethiye’de 12 olan proje 91’e ulaştı. Muğla’da en çok proje üreten Fethiye oldu. Bu ekibin sayesinde e- twinning projesi ülkenizi ve Fethiye’mizi de tanıtıyor” ifadelerini kullandı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat da; “19. Yüzyıl sanayileşme yüz yılıydı. Millet olarak onu kaçırdık. 20. Yüzyıl bilişim yılıydı. Onu ucundan yakaladık. 21. Yüzyıl eğitim yılı. Bunda başarılı olmalıyız. Bu projeler bu açıdan çok önemli. Çocuklarımızın eğitimine mutlaka katkı sağlayacak projeler. Çocuklarımızı benzer projelerle eğiterek, dünyanın başarılı ülkeleri arasında eğitim çıtamızı da yükselteceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından e- twining projesi çalışmalarına katılan öğretmenlere sertifikaları Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, stajyer Kaymakam Hilal Kızılkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, tarafından alkışlarla sunuldu.