Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği ekipleri ve İlçe Jandarma Trafik ekipleri Fethiye’de İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda “Bi Hareketine Bakar Hayat” temasıyla emniyet kemeri uygulaması yapıldı. Bir çok sürücünün emniyet kemerini takmadığı gözlemlenirken, kurallara uymayan sürücülere 144’er Türk Lirası para cezasına çarptırıldı. Uygulamanın çok yerinde olduğunu belirten sürücüler, “Emniyet Kemeri hayat kurtarıyor. Birçok gelişmiş ülkede bu alışkanlık haline getirildi. Ama maalesef bizim ülkemizde bu kurala uyan sürücü sayısı az” ifadelerinde bulundular.

Çarşı Caddesi Kandönmezler Kavşağında kontrol noktasında yapılan uygulamada evrak eksikliği olanlara cezai işlem yapılırken sürücülerin uyması gereken kurallar hatırlatılarak bilgilendirme yapıldı. Sürücüler Polis ekipleri ve jandarmanın uygulamasından son derece memnun olduklarını ifade ederek ekiplere teşekkür ettiler.

Bu tür uygulamaların her zaman olmasının gerekli olduğunu belirten araç sürücüsü Muammer Işık, “Yıllardır Almanya’da yaşadım ve ülkeme geri döndüm. Birçok Avrupa ülkesinde emniyet kemeri alışkanlık haline getirilmiş. Ama görüyorum ki ülkemizde öyle değil. Çok yerinde bir uygulama. Çünkü emniyet kemeri en küçük tehlikede bir hayat kurtarabiliyor. Dolayısıyla bu uygulamaların her yerde yapılması gerekli bence” ifadelerinde bulundu.