Yayla Bölgelerinde Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz Ceylan Mahallesinde devam eden asfalt çalışmalarını yerinde inceleyerek personele kolaylıklar diledi.
Fethiye’de "World Acro Cup" Etkinliği Başladı Fethiye’de ilk kez düzenlenen "World Acro Cup" etkinliği Ölüdeniz’de başladı.
Özütok “Yetki Tekelde Toplanmayacak” Birlik Hareketi FTSO Başkan Adayı Günay Özütok, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği üyelerden nasıl bir yönetim sergileyecekleriyle ilgili soruyla karşılaşıyor.
Bir Ziyarette Şampiyon Boksörlerden Oldu Avrupa şampiyonu ve Uluslararası Şampiyonluk Kupası Şampiyonu olan Fethiyeli sporcu Kubilay Alcu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya ziyarette bulundu.
Milli Sporcu Serkan Özdemir ve Özgür Yörük Karaca’ya ziyarette bulundu Avrupa Şampiyonu Milli Sporcumuz Fethiyeli Serkan Özdemir, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya ziyarette bulundu.
Altı Nokta yeni yönetimi Karaca’yı ziyaret etti Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Üstün ve yönetim kurulu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'ya ziyaret gerçekleştirdi.
Sahte Başkomiser yemek parasını ödemeyince yakalandı Fethiye’de kendisini başkomiser olarak tanıtan şahıs yemek yediği lokantada gelen hesap adisyonuna “Başkomiser Onur” yazıp ayrılınca yakalandı.
Otopark Borçları Olanlar Dikkat! Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Fethiye’deki yol üstü otopark uygulamalarında, pak ücreti ödemeyen sürücülere kötü haber geldi.
Özgen Uysal Yine Aday TÜRSAB Batı Akdeniz BTK, 3 Ekim Pazartesi günü seçimli genel kurul yapacak.
Fethiyespora Moral Yemeği TFF 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden Fethiyesporda Etimesgut Belediyespor galibiyetinin ardından Kastamonuspor maçı öncesi moral motivasyon yemeği düzenlendi.

Fethiye’nin Tarihine Işık Tutulacak

Kaymakamlık bünyesinde kurulan Batı Lykia Kültürel Varlıklarını Araştırma Merkezinin amacı ve kapsamı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi adına gerçekleştirilen Telmessos Yüzey Araştırmaları ile Kaymakamlık bünyesinde kurulan Batı Lykia Kültürel Varlıklarını Araştırma Merkezi’nin amacı ve kapsamı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Fethiye Kaymakamlığı Toplantı Salonu’ndaki toplantıya Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Telmessos Yüzey Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. İsa Kızgut, Arkeoloji görevlisi Liverpool Üniversitesi Doç. Dr. Alan Greaves, Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi Alev Türkan Özcan, Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Dr. Nisa Yılmaz Erkoran, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Kültür Varlıkları Görevlisi Arkeolog Selda Yıldızkat katıldı.  2021 yılında başlayan ilk etap çalışmalarında Şövalye Adası karasal ve su altı kalıntılarının tespitinin yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Kızgut, ikinci bölüm kapsamında Şövalye Adası’nın su altı kalıntılarının incelenmeye devam edileceğini belirtti. Öte yandan çalışma dahilinde Fethiye genelinde  incelemelerde bulunacağı ifade edildi.

“Fethiye’nin Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor”

İlk olarak konuşan Telmessos Yüzey Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. İsa Kızgut, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi adına Telmessos Yüzey Araştırmaları 2021 yılında başlamış, ilk etapta Şövalye Adası karasal ve su altı olmak üzere tüm kalıntıların tespiti ve belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Bu sezon, Şövalye Adası sualtı kalıntıları incelenmeye devam edilecek, aynı zamanda diğer ekip Fethiye merkez yerleşimde, Çiftlik Mahallesi ile Koca Çalış Tepesi'nde araştırmalar gerçekleştirecektir. Bu çalışmalar sürerken, Kaymakam Alper Balcı ile Araştırma Başkanlığı arasında yapılan görüşmeler sonrasında Fethiye ve çevresinin kültürel varlıklarını irdelemek ve envanterlemek üzere bir Araştırma Merkezi kurulmasına karar verildi. Batı Lykia Kültürel Varlıklarını Araştırma Merkezi, Fethiye ve çevresi ile ilgili soyut-somut tüm kültürel değerleri araştırıp envanterleyecek, yerli ve yabancı bilim insanları tarafından Fethiye ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını halka duyurmak için konferans, sempozyumlar ve diğer etkinlikler düzenleyecektir” dedi.

“Proje Fethiyelilerin Desteği Ve Katkılarına İhtiyaç Duymaktadır”

Açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Kızgut, “Araştırma Merkezi, görevini başarabilmek ve amaçlarına ulaşabilmek için Fethiyelilerin desteği ve katkılarına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Fethiye halkının evlerinin veya bahçelerinin duvarlarında ya da bağımsız halde bulunan tarihsel bir kalıntıyı merkeze haber vererek değerlendirilmesini sağlaması Fethiye Tarihine ışık tutmuş olur. Veya aile bireylerinin arşivinde ya da belleğinde soyut kültüre ait bilgi varsa bunu da merkezdeki ilgili akademisyenlerle paylaşıp arşive katabileceklerdir. Merkez üyeleri farklı branşlarda akademisyenlerden oluşmaktadır. Sonunda tüm bu çalışmalar kitap ya da ciltler halinde yazılarak tarihe izler düşülecektir” diye konuştu.

“Fethiye’nin Tarihine Işık Tutulacak”

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı konuşmasında, “Göreve başladığımda hemen ziyaretime geldi. Anlattıkları bende büyük bir heyecan uyandırdı. Yürüttükleri çalışmaların Fethiye tarihine ışık tutacağını bana söyledi. Bütün çalışmalara destek olacağımı söyledim. Hemen bizden bir yer istediler. Kaymakamlığımızda müsait olan alt katı kendilerine tahsis ettik ve lojistik desteği sağladık. 4 ayda kendileri de teşkilatlandılar. İnşallah bu çalışma Fethiye’nin tarihine ışık tutacak. Fethiyeli vatandaşların da bu çalışmaya aktif olarak katılmaları lazım. Ellerinde bulunan, gördükleri tarihi yapıları bize bildirmeleri gerekmektedir. Böyle daha anlamlı olur. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bence bu bir milat… Eğer burada ki çalışmalarımız somut bulgulara ulaşırsa, bundan sonraki büyük çalışmaların yolunu açacaktır. Bu nedenle ben ekip üyelerine, merkez bünyesinde görev yapacak akademisyen görevlilere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı


Haber Kaynak : Onur Çadır

Video Galeri 1

Fethiye Salı Pazarı'nda Turist Bereketi
Gültekin Kararına Fethiyeden de Tepkiler
Çin Medyası Fethiye'de
Fethiye Birlik ve İyilik Platformu, Zehra Kuleli Beach'te
Fethiye Makedonyalı Turistleri Ağırlayacak
Seydikemer’de minibüs ile otomobil çarpıştı
Tüm videolar...
Anahtar Kelimeler: Fethiye’ Tarihine Tutulacak
Kültür 16.08.2022 12:53:00 0