ve "Bu alım fırsatıdır." Sözleri üzerine sert tepki göstererek , “Bu ülkeye hainlik, sadece eline silah alıp polisimize ve askerimize kurşun sıkmakla olmaz. Bu ülkenin hainleri böyle küstahça sözleriyle de kendilerini belli eder” ifadelerinde bulundu. AK Parti Fethiye İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'na İl Başkanı Kadem Mete'de katıldı. Mete toplantıda hükümetin ekonomi politikaları hakkında konuşurken, gerçekleştirilen İl Başkanları toplantısında ele alınan tüm konuların PDF formatında bastırılarak, vatandaşlara dağıtılacağını söyledi.

Muğla’mızın güzel ilçelerinde Cuma günü ilçe danışma toplantılarımıza başladık. Pazartesi günü de Menteşe İlçe Teşkilatımızın toplantısında da konuşmak için kürsüye çıktığımda dolar 18.00 TL’lerde idi. Kürsüden indiğimde de 15.00 TL’lere inmişti.Tabiki bu inişten sahnede olduğum için haberim yoktu. Ama her konuşmamda bu yükselişin bir suni yükseliş olduğunu anlatıyordum. Ve nitekim de öyle çıktı. Doların gerçek piyasası Dünya ülkelerinde de aynıdır 12.00-13.00 TL civarlarındadır” dedi.  AK Parti Fethiye İlçe Danışma Kurulu Toplantısı parti ilçe binasında yapıldı. Toplantıda tüm katılımcılara teşekkür eden AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye İlçe Teşkilatı olarak yaklaşık 15 aydır görevde olduklarını belirterek, “O günden bu güne çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.  Saha da bulunmaya gayret ediyoruz. Benim başka bir faaliyet kolum yok. Sadece bu işle ilgileniyorum. Çalışıyoruz hep beraber. Arkadaşlarımız da  bizlere gerekli destekleri veriyorlar” diye konuştu. Dolardaki artışın arz talepten kaynaklandığını belirten İl Başkanı Kadem Mete, “2003-2009 yıllarında uygulanan yüksek faiz, düşük kur politikası yüzünden döviz olduğundan daha değersiz idi Türkiye’de. Çünkü yüksek faiz verdiğimiz, paradan para kazanan uluslar arası şirket ve kuruluşlar dövizlerini Türkiye’ye getirerek, paralarını bankaya faize yatırıyorlar. Buradan da ciddi derecelerde kazanç elde ediyorlar. Dünyanın bir çok ülkesinde faizi oranı eksilerde. Enflasyon tavan yapmış durumda. Bize faizi arttır diyenler, kendi ülkelerinde faizi düşürtüyorlar. Hiç kimse bizim üzerimizden para kazanamaz. Buna Cumhurbaşkanımız izin vermedi” ifadelerinde bulundu.

Dünya da sosyal medya üzerinden yayınlanan yalan haberin en fazla olduğu ülkenin Türkiye’de yaşandığını belirten Mete, “Bunu ben söylemiyorum. Uluslar arası araştırma şirketleri söylüyor. Sosyal medya aracılığı ile en fazla yalan haber yayınlanan ülke Türkiye imiş. İsimsiz veya sahte isimler ile hesaplar açılarak halkı galyana getirtmek istiyorlar. Bu konularda geçtiğimiz yıllarda da mustarip idik. Burada algı operasyonu yapmak istiyorlar” şeklinde konuştu. Bu ülkeye hainlik, sadece eline silah alıp polisimize ve askerimize kurşun sıkmakla olmaz. Bu ülkeye hainliğin finansal anlamda nasıl olabileceğini eski merkez bankasının başkanı şimdi de İYİ Partinin Milletvekili Durmuş Yılmaz, açık ve net bir şekilde örnekledi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir programda  dolar için “Şimdi alım zamanı” dedi. Yani döviz düştü gidin döviz alın” dedi. Cumhurbaşkanımız ise vatandaşlarımızdan dolarlarını bankalara götürerek TL’ye çevirmelerini istedi. Ayrıca parasını dolardan TL’ye çeviren vatandaşlara zarar ederseniz  devlet olarak ben zararınızı karşılayacağım” dedi. Birde diyorlar ki “merkez bankası özerk olmalıdır.” Böyle hainler oldukça nasıl özerkleştirilecek? 246 milyar dolarlık yastık altı parayı ekonomiye katmak için söylüyor bunları. Hatırlayacaksınız yakın zamanda Merkez Bankası 3 kez piyasaya müdahale etti. Piyasaya döviz sattı. İlki 1 milyar dolar. 3 gün sonra 400 milyon dolar daha sattı, değişiklik olmadı. Aradan bir hafta geçti Merkez Bankası Döviz rezervlerinden 2,5 milyar dolar piyasaya döviz sattı. Ateşi durdurmak için. 2,5 milyar dolar saat 11:00’de piyasaya sunuldu, dolar 50 kuruş düştü.  Saat 15:00’te 1,5 TL tekrar yukarı çıktı. Peki ne oldu 2 gün evvel? Vatandaş ne kadar para sattı biliyor musunuz? Sadece 1 milyar dolar. Peki Merkez Bankası’nın 2,5 milyar dolar satarak başaramadığını vatandaşın 1 milyar doları nasıl oluşturdu?  Psikolojik algı ve güven yetti” dedi.

Abuk Subuk Açıklamalar

Halkın bazı siyasi kesimler tarafından galyana getirilmeye çalışıldığını ifade eden Mete, “Durum kötüye gidiyor. Bankadaki paranıza el koyabilir’ dediler. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadı. Ama benzeri oldu. Tek partili CHP Hükemeti zamanında bu oldu. Girdiler insanların ahırlarındaki 2 öküzün birini aldılar. Bunu ancak ve ancak CHP yapar. Gelişmiş hiçbir ülkede mevduata el koymak, mal varlığına el koymak gibi bir şey olmaz. Bunlar sadece ekonomiyi, hükümeti zora sokalım, ülkenin başına ne gelirse gelsin yeter ki biz gelelim diye. Yapılan devasa hizmetlerin vatandaşa bir faydası yok gibi söylemler geliyor. Büyük yatırımların aslında vatandaşı çok ilgilendirmediğini söylüyorlar. Belediyeler içinde geçerlidir. Bir yerde kanalizasyon yok, su patlağı yaşanıyor sürekli onu yapmaktansa seçime az bir süre kaldıysa eğer gider bir park bahçe yapar. Yer altına para yatırmaz. İnsanların görebileceği şeylere yatırım yaparlar. Hatırlayın; Fethiye’de dilden düşmeyen deniz kenarında bir tane park yüzünden sanki Amerika yeniden keşfedilmiş gibi ithamlarda bulunuldu. ‘Fethiye’yi çok güzel yaptı’ diye. Arka sokaklara git yolda yürüyemiyorsun.  Yerin altında kanalizasyon yok, körfez çamura dönüşüyor, yemyeşil oluyor kimsenin umurunda değil. Ondan sonra cins cins açıklamalar yapılıyor. Fazla gübre atılmışta, orayı yeşil hale getirmiş gibi bilimden uzak abuk subuk açıklamalarla örtbas etmeye çalıştılar” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle Müsaade Etmeyiz”

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, “Devlet otobanlarıyla, hızlı treniyle duble yollarıyla, şehir hastaneleriyle, havaalanlarıyla yani büyük para, yatırım gerektiren herşeyi bu devlet neredeyse yüzde 90’ını yaptı bitirdi. Döviz indi, şimdi bekliyoruz. Süratle fiyatların indirilmesi lazım. İndirmeyenin tepesine devlet inecek. Bu milletin sırtından fuzuli para kazananlar devlet tarafından tek tek tespit edilecek ve hiç görmedikleri Hazine ve Maliye Bakanlığını göstermekte inşallah bize nasip olacak. Döviz üç aşağı beş yukarı olması gereken seviyeye geldi.  Peki daha aşağı inmesi daha iyi olmaz mı? Yok olmaz.  Çünkü o zamanda bizim ithalat, ihracat dengemize olumsuz yansıyor.  Hedefimiz önümüzdeki 7-8 ay içerisinde cari fazlalık vermek. Yani yurt dışına sattığımızdan daha azını yurt dışından satın almak. Ülke ihracatını artırırır, ithalatını azaltırsa ne olacak? Para içeride kalacak. Döviz ihtiyacımız kalmayacak. Başkalarının çuvalla bankalarımıza döviz koyup, bizim emeklerimizi çalmasına artık müsade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

“Halkımız Doğru Bir Şekilde Bilinçlendireceğiz”

İl Başkanı Kadem Mete, “Türkiye bir eşikte.  O eşiği aşmasın diye her türlü çirkeflik, yalan dolan yapılıyor. Ve maalesef bunu yapanlarında bir kısmı içerideki dostlarımız. Bize düşen bu bilgilerimizi genel başkanımızın bize yaptığı sunumu daha sadeleştirmiş bir dilde PDF formatında olarak bize gönderilecek.  Biz bunu Muğla’da ve ilçelerimizde baskıya dönüştürüp, esnafımıza, mahallelerimize, evlerimize kapı kapı dağıtacağız. İnsanlarımızı bilinçlendireceğiz. İnsanlar inanır, güvenirse sadece 1 milyar doların neler yapabildiğini gördük. Bizim muhatabımız kendi vatandaşımız. Bizim doğruları söylemediğimiz yerde el alemin yalanları 40 tur atıyor” ifadelerini kullandı.