Emel Özkan’ın 6 yıl boyunca Fethiye’de gösterdiği özverili çalışmalar büyük takdir toplamıştı.

 

2013 yılında birincilikle kazandığı Müze Müdürlüğü sınavının ardından Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne atanan Emel Özkan, burada başarılı çalışmalara imza attı. Görev yaptığı 2 yıl içerisinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde eksik ve sahte eserleri tespit eden Özkan, ayrıca antik batıkların bulunduğu dalışa yasak yerlerin koordinatlarındaki hataları tespit ederek, 1. derece anıt eser olan Bodrum Kalesi’ndeki hatalı uygulamaların düzeltilmesini sağlamış, ayrıca  sit alanlarında yapılan usülsüz sondaj kazılarını açığa çıkararak Bodrum Yarımadası’ndaki kültür varlıklarının talan edilmesinin önüne geçmişti. Bodrum’da başarıları ile göz dolduran Emel Özkan, organize bir şekilde bazı kesimler tarafından yıpratma politikasına maruz kaldı.

 

2014 yılındaki Cumhurbaşkanları Zirvesi ile ilgili hazırlık çalışmalarının fotoğraflarını, Cumhurbaşkanlığını ve müze müdürlüğünü yıpratacak şekilde Ulusal medya yayın organlarında paylaşılması ile 2015 yılında Bodrum Müze Müdürlüğü’nden Fethiye Müzesi Müdürlüğü’ne atandı.

 

Bodrum’daki başarısını Fethiye’de de gösteren Emel Özkan, Fethiye Müzesi ve çevresindeki antik kentlerin temiz ve bakımlı olmasını, güler yüzlü personel ile müze ziyeretçilerinin memnun kalmasını, arkeolojik sit alanlarında kültür varlıklarının korunmasında mesai mefhumu gözetmeden üstün çaba sarf etti. Fethiye halkınca, çalışkan müdür olarak tanınan Emel Özkan, yine belli çevreler tarafından yıpratılma politikasına maruz kaldı.

 

Bakanlığa yalan ve iftiralarla dolu şikayetlerin ardından 2020 yılında Edirne’ye tayini çıkartıldı. Konunun kendisine doğru şekilde ulaşması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından tayin iptal edildi.

 

Emel Özkan şimdi ise Cumhurbaşkanlığınca yeni çıkarılan Personel Disiplin Yönetmeliği’ne aykırı olarak, belli çevrelerin yönlendirmesiyle yürütülen müfettiş soruşturmasında savunması bile alınmadan, Zonguldak Maden Müzesi’ne tayini çıkarıldığı öğrenildi.

 

Bakanlıkta ve Kültür Varlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde yaptığımız araştırmalar sonucu, iki yıla yakın bir zamandır hakkındaki soruşturma dosyası açık tutularak, 2019 yılından beri her fırsatta Müze Müdürü Emel Özkan’ın emekli olması için manevi baskıya maruz kaldığı, kendi rızası ile emekli olmadığı için tayinin çıkartıldığı bilgisine ulaşıldı

Aldığımız bilgilerin ardından kendisine ulaştığımız Emel Özkan hiç bir yorumda bulunmadı. Özkan sadece “Makamın takdiridir. Devletimiz bizi nerede görevlendirirse, bir kamu çalışanı olarak görevimizin başına gitmek durumundayız.” dedi.

Şimdi kamuoyu Emel Özkan’ın uzmanlık alanı dışında bir müzeye tayininin çıkarılmasının uygun olmadığı konusunda birleşiyor.