Fethiye’de yeni açılan Zeynep Ceylan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, güçlü kadrosuyla Fethiye’de fark yaratan eğitim modelini başlattı. Merkezde Psikolojik Danışman Emrah Coşkunöz ve Ergoterapist Merve Canavarcı kendi bölümleriyle ilgili ve merkezdeki çalışmalar ve işleyiş hakkında bilgiler aktardılar.

 Öğrencilerine verdiği eğitim ile fark yaratmayı amaçlayan yeni kurulan rehabilitasyon merkezi, modern binası ve güçlü ekibiyle dikkat çekerken, kullandığı materyaller ile de bir adım öne çıkıyor.

“Aileler ile Birlikte Eğitimi Planlıyoruz”

Özel Zeynep Ceylan Rehabilitasyon Merkezi Psikolojik Danışmanı Emrah Coşkunöz, psikolojik danışmanlık rehberlik hakkında bilgiler verdi. Coşkunöz “Psikolojik danışmanlık hizmeti bireyin kendini tanımasına, anlamasına problemleri fark etmesine ve bu problemlerini çözebilmesine yardımcı olan bir bölümdür. Bunun uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bir psikolojik danışman tarafından günlük yaşamdaki yaşanılan sorunların fark ettirilmesi ve onlara özel çözümler sunulması hizmetidir” dedi

Merkezdeki işleyişi de anlatan Coşkunöz “Öğretmen arkadaşımızdan gelen taramayla beraber psikolojik danışman kendi taramasını yapar. Bu taramayı veliye bildiririz. Veli, psikolojik danışman ve öğretmen üç ayak diye nitelendirdiğimiz bu sistemi işlevsel bir hale getirmek için bir eğitim planı hazırlıyoruz. Bu eğitim planı her ay yenilenmek suretiyle böyle öğrencinin gelişimine eşlik edecek bir şekilde ilerliyor. Tabii ki ayda en az iki kere veliye öğrencinin çalışmalarının nasıl gittiğini, nasıl çalıştığını, eksikleri var mı, artıları var mı? Bunu rapor halinde veliye vermek suretiyle aile ile birlikte süreci götürüyoruz” dedi. 

“Erken Teşhis Çok Önemli”

 Gerçekten özel eğitimli bir çocuğun olması aile için zor. Bunun kabullenme süreci var. Kabullenmeme süreci var. İşleyiş süreci var. Bu böyle devam ederken burada en önemli şey erken teşhis. Erken teşhisten sonra hemen kabul edip hemen bir eğitime başlanmalı. Çünkü geçen her süre çocuk için geri dönülmeyen bir yola girmiş olabiliyor. Ne kadar erken başlarsak o kadar iyi sonuç alıyoruz.  Belki ailede bir durum var. Belki öğretmeninde bir durum var. Biz bu durumları analiz ediyoruz psikolojik danışman olarak. Analiz ettikten sonra bunu veliyle aileyle anne babayla ayrı ayrı görüşerek bir psikolojik danışma hizmeti veriyoruz. Çünkü onlardaki bir sorunu çözdüğümüz zaman çocuktaki bir sorun da doğal olarak veya dolaylı olarak çözülmüş oluyor. Onun için biz Zeynep Ceylan Rehabilitasyon Merkezi olarak ailelere psikolojik danışma hizmeti veriyoruz. Ailelerle plan programı oluşturuyoruz ve bu plan program dahilinde psikolojik danışma sürecimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 İstanbul Medipol Üniversitesi mezunu olan ve Zeynep Ceylan Rehabilitasyon Merkezi’nde ergoterapist olarak görev yapan Merve Canavarcı’da kendi bölümüyle ilgili bilgiler verdi.

Ergoterapinin kişinin anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığını ve refahını geliştiren bir sağlık mesleği olduğunu belirten Canavarcı “ergoterapinin genel amacı Temel amacı hatta kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Rehabilitasyon merkezinde genel grubumuz zaten çocuklar. Çocukların katılımını, günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktadır. Bu günlük yaşam aktiviteleri çocuklar için neler olabilir? Yaşamda yaptığınız tüm aktiviteler aslında günlük yaşam aktiviteler. Yani yemek yemek tuvalete gitmek, uyumak, beslenme aynı şekilde okulda da yazı yazma aktivitesi ya da o arkadaşlarıyla oynadığı oyunlar, basketbol olsun, futbol olsun. Yani bunlar aslında temelde hepsi günlük yaşam aktiviteleridir.

 Zeynep Ceylan Rehabilitasyon Merkezi'ne gelen çocuklara ben ergoterapist olarak önce genel bir taramamı yapıyorum. Bu çocuklar nerede katılımda zorlanıyorlar. Diyelim ki bazı çocukların duyusal eksiklikleri oluyor. Bu yüzden katılımda zorlanıyorlar. Ya da ince motor hareketlerde, ince motor becerilerde zorlanıyorlar. Bu yüzden katılımda zorlanıyorlar. Ya da kaba motor hareketler veya görsel anlamda görsel motor dediğimiz hareketlerde zorlanıyorlar. Ben bu taramayı yaptıktan sonra nelerde kısıtlandığını görüyorum. Buna göre bir müdahale planı oluşturuyorum. biz evet tanı olarak genelleyecek olursak otizm özellikle otizm spektrum bozukluğundaki çocuklarımız duyusal bütünleme bozukluğu olan çocuklarda ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, epilepsi gibi genelde bu çocuklarla çalışıyoruz. Ama ergoterapi ihtiyacı olan tüm çocuklarla da çalışabiliyoruz” dedi.

 Duyu Parkı Zeynep Ceylan Rehabilistasyon Merkezi’nde

 Merve Canavarcı Zeynep Ceylan Rehabilitasyon Merkezi'nde kendi bölümüyle ilgili eğitim meteryallerini tanıttı. Canavarcı “Özellikle mesela dikkatini toparlamakta zorlanan çocuklar için. Işıklı masamız var. Bu ışıklı masa şöyle ortam karanlık olduktan sonra ışığını açıyoruz. Ve çocuk sadece odaklanarak ışıklı masaya odaklanarak bunun üzerinde aktiviteler yapıyor. Yani kumla aktiviteler yapabiliriz. Hamurla yapabiliriz. Çocuğun ihtiyacı olduğu alana yönelik birçok aktiviteleri yapıyoruz burada” dedi.

Şu an Fethiye'de tek duyusal parka sahip olduklarını anlatan Canavarcı “Ankara'dan geldi ve buraya kuruldu. Birçok alana yönelik, duyuya yönelik, dengeye yönelik. oyunlarımız var. Hareketli yer zeminler, sistemler var. Çocuk bu alana girdiğinde hem dengesini koruyor, Hem dengesini korumaya çalışıyor, hem de görsel olarak bir yerden mesela bu ağırlık aktarımı, ağırlık aktarma yapabilir. Ya da şekilleri bir yerden bir yere götürme. Diyelim ki çocuğun el yüz koordinasyonuna yönelik bir çalışmamız var. Burada da hedefe bir şeyler atmak. hedefi tutturmasına gerek yok. En azından kolunu uzatıp bunu atmaya çalışması onun el göz koordinasyonuna yönelik bir çalışmamız oluyor zaten. Çocuk attı ama tutturamadı. Çocuğun motivasyonu da yükseltmeniz gerekiyor. Belki burada o aktiviteye yönelik, oyuna yönelik değişiklikler yaparak çocuğa göre adapte edebiliriz bunu bunları. burada kaydırak var, kaydırağımız var ya da denge sistem var. Aynı zamanda hem denge hem de aynı şekilde göz koordinasyonu için ikisini aynı anda çalıştırabiliyoruz. Yani birçok duyusal alana ve aynı zamanda denge koordinasyonuna ve Zeynep Ceylan farkıyla ulaşılabiliyor” dedi.