Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. Yıldönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye’de de çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak.

Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki anma töreni Saat 08.55’da Atatürk Anıtı’na Çelenkler sunularak başlayacak. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat 10 Kasım Atatürk’ü anma günü ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 83. yıl dönümünde kendisini saygı, rahmet ve minnet duygularımızla anıyoruz” dedi.

Fethiye’deki törene Kaymakam Eyüp Fırat, Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Adil Emin Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Başkan ve üyeleri ile oda başkanları ve vatandaşların karılması bekleniyor.  Saat 08:55’te Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından, saat 09.05’te, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulup sirenler çalacak. Ardından İstiklal Marşımız okunup, şanlı Bayrağımız yarıya indirilecek. Beşkaza Meydanındaki törenin ardından Fethiye Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Atatürk’ü Anma Programı saat 09.15’de Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda devam edecek. Fethiye’deki ilk ve orta dereceli okullarda da 10 Kasım Atatürk’ü anma programları düzenlenecek.

“ATATÜRK’Ü MİNNETLE ANIYORUZ”

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat günün anlam ve önemiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; “Bizlere bağımsız bir millet olarak yaşama onuru kazandıran, bir asker ve devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle andığımız bu günde onun Türk ulusuna olan inancını ve güvenini rehber almalıyız. Onun milletimize bıraktığı en büyük miras, kendi ayakları üzerinde durabilen her alanda muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmayı hedefleyen, bölgesinde ve dünyada söz sahibi bağımsız Türkiye Cumhuriyetidir. Bu mirasa sahip çıkmak, ülkemizi aklın ve bilimin rehberliğinde geleceğe taşımak bizlerin en önemli vazifesidir. Bu bilinçle yılmadan, yorulmadan üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz” dedi.

Kaymakam Fırat; “Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıldönümünde bizlere düşen en önemli görev, bilimi rehber alarak çizdiği yolda milletimizi ve devletimizi aydınlık yarınlara taşımak, Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmak için birlik ve beraberlik içerisinde azami gayretle çalışmak, milli ve manevi değerlerimize bağlı gençler yetiştirmektir” diyerek mesajını şöyle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 83. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyor, tüm Fethiyeli hemşerilerime saygılar sunuyorum.”