Fethiye Halk Eğitim Merkezi Türk Tasavvuf Musikisi grubu tarafından hazırlanan Şeb-i Arus Hazreti Mevlana’nın 748. Vuslat Yıldönümü programı; Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Anma etkinliğine Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Sunuculuğunu Evrim Aktaş’ın yaptığı organizasyonda Ney Sazı kursiyerlerinden Rıza Yaman lavtada, Yiğit Sürmen bendir ve dairede, Fethiye Halk Eğitim Merkezi Ney Kursu Öğretmeni aynı zamanda Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Murat Akkol neyde yer aldı. Öte yandan Kurum Müdürü İsmail Cazağ, Rıfat Semercioğlu, Necip Tuğru ve Şefik Omaç, ayinhan olarak dua ve ilahileri seslendirdiler. 

Açılış konuşmasını yapan Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, “İlim ve ahlak güneşini eşsiz edebi üslubuyla insanlığa aktaran, vuslatının üzerinden geçen bunca yıla rağmen isminden hep hayır, dua ve hayranlıkla söz ettiren Hz. Mevlana; çağları aşan söylem ve söyleyişiyle nice insanın hak üzere yol bulmasına vesile olmuş büyük bir alim ve gönül adamıdır. En büyük makamı insanlığın gönlündeki müstesna yeri olan Hz. Pir’in öğüt ve öğretileri; yaşadığı dönemin üzerinden asırlar geçmesine rağmen, bütün insanlığa yol gösterici olmaya devam etmektedir. Tüm dünyada birlikte yaşamakta olduğunuz salgın süreci sebebiyle bu yıl istenilen düzeyde etkinlik bulamayacak olsak da Gönüller Sultanı Hz. Mevlana’nın manevi mirasını, imkanlar ölçüsünde daha çok gönüllere buluşturmak; bizlerin bu süreçteki görevlerinden birisi olacaktır” dedi.

İki bölümden oluşan programın birinci bölümünde Türk Tasavvuf Musikisi grubu sırasıyla Naat-ı Şerif, Baş Taksim ve Hicaz Ayin-i Şerifi’ni icra etti. Ayin-i Şerif sonrasında Kurum Müdürü İsmail Cazağ, Seni Andım Dün Gece isimli Hicaz ilahiyi seslendirdi. Ayin-i Şerif bölümü Kuran-ı Kerim, Post Duası ve Gülbang ile sona erdi.

İkinci bölümde ise Bezm-i Aşk Türk Musikisi Topluluğu tarafından hazırlanan, Segah makamında eserler icra edildi. Topluluk solisti Simber Cana Özdilek; birbirinden seçkin ilahileri seslendirdi. Program sonunda Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya tarafından Müzik Öğretmeni Murat Akkol’a plaket takdim edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya konuşmasında, “Vuslatının 748. yıldönümünde Hz. Mevlana’yı, geçmişe irtihal etmiş başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Mevlana’nın çok güzel sözleri var. Birbirimizin açıklarını aramak yerine ‘Kusurları örtmede gece gibi olunuz’ öğüdünün ihtiyaç duyulduğu bir gündeyiz. Tüm dünyada kardeşliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Mevlana’yı bir kez daha anlamak ve mesajları okumak durumundayız” ifadelerini kullandı.