İhracat Rakamı 68 Bin Tona Ulaştı

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinden yaklaşık 30 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu yılın ilk beş ayında, Fethiye ve Seydikemer’den ihracat rakamları 68 Bin tona ulaştı. Bu rakamların yüzde 95’i domatesten oluşuyor. Ve en fazla ihracat da Rusya, Belarus, Moldova ve Ukrayna’ya yapılıyor” dedi.

Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde ihracat, yükselişe geçti. Fethiye’de son beş  ayda ihracat rakamı 68  bin tona ulaşırken her gün yurt dışına 500 ton sebze ve meyve ihraç edildiği belirtildi. Rusya’nın yanı sıra Avrupa ülkeleri de Fethiye ve çevresinden yüklü miktarda sebze ve meyve çekiyor. Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü, analiz işlemlerini yakından takip edip gümrük işlemlerinde de belge kontrollerini sürdürüyor. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, ‘Türkiye ihracatçılarının büyük bir bölümü sevkiyatını Fethiye’den gerçekleştiriyor’ dedi.

Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde ihracat, yükselişe geçti. Fethiye’de son beş ayda ihracat 68  bin tona ulaşırken her gün yurt dışına 500 ton sebze ve meyve ihraç edildiği belirtildi. Fethiye ve çevresinde ihracatlık domates 2,5 ve 3,5 TL ,  iç piyasada ise 1,5 – 2,5 TL arası işlem görüyor. Fethiye’den her gün Rusya’ya günlük 15-20 tır arsasında domates sevk edilirken, diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte toplam 30-35 tır yaş sebze ve meyve ihraç ediliyor. Günlük Fethiye’den 500 tona tekabül eden ihracat ürünleri için Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, analiz kontrolleri ve diğer gümrük işlemlerini gece gündüz aralıksız sürdürüyor. Son beş ayda Fethiye’den çoğunluğu domates olmak üzere yurt dışına sevkiyatın 68  bin tona ulaştığı kaydedildi. Son günlerde sebze çeşitlerinin ihracatında artma kaydedildiği öğrenilirken özellikle Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden Mısır, Yunanistan, İtalya, İspanya, İsrail’den talep olduğu belirtildi. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde özellikle yılın ilk beş ayı, üretimin en yoğun olduğu aylardır. Ürünün de en dinamik yani lojistik yol ve raf ömrüne uygun olan ürünlerdir. O nedenle Türkiye’deki ihracatçıların büyük bir bölümü bizim bölgemizde bulunuyor” dedi.

“30 Ülkeye İhracaat Yapıyoruz”

Fethiye ve Seydikemer’in örtü altı yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahip olduğuna değinen Karayiğit, “Bölgemizden yapılan ihracat rakamının yüzde 95’i domatesten oluşuyor. Diğer yüzde 5’lik rakam ise, patlıcan, salatalık ve kabaktan oluşuyor. Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapılıyor. Ama bu ülkelerin içerisinde en fazla ihracat yapan ülke ise Rusya. Onun arkasından Ukrayna, Moskova gibi ülkeler geliyor” diye konuştu.

“Kotanın Tamamen Kalkmasını İstiyoruz”

Rusya’nın domates ihracatından geçtiğimiz günlerde kota rakamını 350 Bin tona çıkardığını belirten Karayiğit, “Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın girişimleri ve Tarım Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız ile görüşmeleri çerçevesinde, ihracat kotası 300 Bin tondan 350 Bin tona çıkarılmıştı. Bu rakamda sevindirici. Fakat, biz kotanın komple kalkması düşüncesindeyiz. Bunun yanı sıra, Rusya, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerin yanı sıra, bir çok Avrupa ülkelerine de, bir nebze olsa da ihracat gerçekleşiyor. Temennimiz ihracatta sadece Rusya’nın iki dudağının arasında olmamasıdır. Daha geniş yelpazeli, tüm Avrupa ülkelerinde pazarlara girilmenin çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Okudunuz mu?

Kaymakam Fırat’tan Ölüdeniz Karakoluna Ziyaret

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 182’nci yıl dönümü dolayısıyla Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat,Ölüdeniz Jandarma Karakolu’nu ziyaret etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir