Fethiye Tv

resim yükleresim yükle

İhracat Rakamı 78 Bin Tona Ulaştı

İhracat Rakamı 78 Bin Tona Ulaştı
0 views
06 Eylül 2021 - 14:49

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinden, yılın ilk 8 ayında toplam 78 bin 730 ton yaş sebze ve meyve ihracatı yapıldı. Geçen yıl aynı tarihte 34 Bin 168 ton olan rakam toplamda yüzde 130 artış gösterdi.İhracatta 77 bin 932 ton ile domates, ilk sırada yer aldı.

Muğla’nın ’domates ambarı’ olarak bilinen Fethiye ve Seydikemer ilçelerinden yaş sebze- meyve ihracatı, bu yılın ilk 8 aylık diliminde, toplam 78 bin 730 ton olarak gerçekleştirildi. İhracatta domates, 77 bin 932 ton ile ilk sırada yer aldı. Ayrıca 250 ton limon, 125 ton nar, 95 ton biber, 185 ton kabak, 133 ton salatalık ile yaklaşık 10 bin ton portakal, fasulye ceviz gibi çeşitli ürünlerin ihracatı da yapıldı. En fazla ihracat yapılan ülke Rusya olurken, sırasıyla Belarus, Ukrayna, Romanya ile Polonya takip etti. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, ihracatın artması için yapılması gerekenleri, sık sık genel merkezlerine rapor olarak sunduklarını söyledi.

“25 Ülkeye İhracat Yapıyoruz”

Fethiye ve Seydikemer’in örtü altı yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahip olduğuna değinen Karayiğit, “Bölgemizden yapılan ihracat rakamının yüzde 95’i domatesten oluşuyor. Diğer yüzde 5’lik rakam ise, patlıcan, salatalık ve kabaktan oluşuyor. Yaklaşık 25 ülkeye ihracat yapılıyor. Ama bu ülkelerin içerisinde en fazla ihracat yapan ülke ise Rusya. Onun arkasından Ukrayna, Moskova gibi ülkeler geliyor” diye konuştu.

“Kotanın Tamamen Kalkmasını İstiyoruz”

Rusya’nın domates ihracatından geçtiğimiz günlerde kota rakamını 350 Bin tona çıkardığını belirten Karayiğit, “Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın girişimleri ve Tarım Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız ile görüşmeleri çerçevesinde, ihracat kotası 300 Bin tondan 350 Bin tona çıkarılmıştı. Bu rakamda sevindirici. Fakat, biz kotanın komple kalkması düşüncesindeyiz. Bunun yanı sıra, Rusya, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerin yanı sıra, bir çok Avrupa ülkelerine de, bir nebze olsa da ihracat gerçekleşiyor. Temennimiz ihracatta sadece Rusya’nın iki dudağının arasında olmamasıdır. Daha geniş yelpazeli, tüm Avrupa ülkelerinde pazarlara girilmenin çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv