Fethiye Tv

resim yükleresim yükleresim yükle

İsli Mağara Yine Revaçta

İsli Mağara Yine Revaçta
15 views
07 Eylül 2021 - 12:46

Fethiye’ye 40 kilometre mesafede olan ve Seydikemer İlçesinde bulunan Büyük İskender’in İsli Mağarası olarak da bilinen mağara yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Fethiye’ye 40 kilometre mesafede olan ve Seydikemer İlçesinde bulunan Büyük İskender’in İsli Mağarası olarak da bilinen mağara  yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bölgeye gelen turistlerin uğrak noktası haline gelen aynı zamanda sağlık turizmi açısından da çok önemli bir yeri olan İsli Mağara kaplıca turizmi açısından da çok önemli bir merkez haline geldi. 7 kilometre uzunluğundaki mağara Tlos antik kentine açılıyor. Mağaranın ön duvarlarında yer alan aslan başı figürleri tahrip olmuş olsa da tavandaki çeşitli figürler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Cip Safariler ile gelen turistler, Büyük İskender’in İsli Mağarası’na adeta hayran kalıp resimlerini çekiyor. Cip safari turu yapan rehberler “Müşterilerini Ölüdeniz Hisarönü ve Çalış bölgelerinden alınıp bölgemizin Girmeler Kaplıcaları, Tlos Tarihi Şehri, Yakapark Şelalesi, Gizli Kent ve Saklıkent gibi çeşitli yerleri gezdirdiklerini ve turistlerin bu mağaraya ilgilerini yoğun olduğunu” söylediler.

İsli Mağara:

Fethiye’ye 30 km. uzaklıktaki Girmeler (Gebeler) Köyü’ndedir. Büyük İskender’in İsli Mağarası olarak bilinen bu kaplıca mağara Saklıkent yolu üzerinde yer almaktadır. Dalaman Havalimanına uzaklığı 80 km’dir. Kaplıca yolu, çam ormanları ve doğal zeytinlikler arasından geçer. Sular, üç mağaradan kaynar. Kaynaklardan birine 50 basamakla inilir. Derinliği 15 metredir. Daha uzaktaki mağaraya ise 20 basamakla inilir. Derinliği 5 metredir. Bu kaynaktan 30 metre ilerdeki mağaranın derinliği ise 3 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar vardır. Çok rağbet görür. Bu üç kaynağın derinliğindeki değişiklik, arazinin meyilli olmasındandır.

Denizden 50 m. yüksektedir. Kaplıcanın suları, tuzlu, acı, bikarbonatlı, alkalin sulardır. Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, deri ve romatizma hastalıklarına iyi gelir. Su sıcaklığı 36 derecedir. Tarihi özelliği bulunan 7 kilometrelik mağaranın sonu Tlos Antik Kenti’ne çıkıyor. Mağaranın ön duvarlarında bulunan aslan başları tahrip olmuş olsa da, tavanda bulunan çeşitli figürler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mağara duvarlarında bulunan çeşitli figürlerde burayı ziyaret eden turistler tarafından fotoğraflanıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv