Fethiye Tv

resim yükleresim yükle

İYİ Partili Çoban “AK Parti Hükümetini Göreve Davet Ediyorum”

İYİ Partili Çoban “AK Parti Hükümetini Göreve Davet Ediyorum”
1 views
30 Haziran 2021 - 10:10

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, Antalya’nın  Elmalı İlçesinde iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan annenin ve çocukların üvey babasının adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki göstererek, “Adalet ve Kalkınma Partisi’ni milletimizin canı olan korumanın her bir vatandaşın boynunun borcu olduğu çocuklarımıza karşı işlenen cinsel istismar suçlarında suçlunun değil, mağdurun yanında yer almaya çağırıyoruz” dedi.

Antalya Elmalı’da iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan annenin ve çocukların üvey babasının adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki yağıyor. İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, mahkemenin almış olduğu karara tepki göstererek, “Hükümeti geleceğimizin teminatı çocuklarımızı koruma altına almak için gereken her türlü düzenlemeyi derhal yapmaya davet ediyoruz. Çocuğa karşı cinsel istismar suçunu önlemek ülkeyi yönettiği iddiasında olan siyasi iradenin boynunun borcudur “ ifadelerinde bulundu.

“Ülkemizdeki İstismarların Yarısı Çocuklara Yapılıyor”

Türkiye’deki istismarların yarısının çocuklara yönelik istismar olduğunu belirten İYİ Partili Çoban, “Ülkemizde çocuklarımıza yönelik işlenen cinsel istismar suçu milletimizin kanayan yarası hâline

gelmiştir. Maalesef ki bu konuda yeterli önlem alınmadığı denetim yapılmadığı gibi yargılama süreci de sağlıklı işletilmemektedir. Çocuğun cinsel istismarı suçunda son örneğimiz ise Elmalı’da yaşanan

trajedidir. İki çocuğumuzun cinsel istismara uğradıkları adli tip raporlarında sabit olmasına ve çocukların kendilerine uygulanan cinsel istismar, uzman pedagog ve psikologlar eşliğinde resim çizerek anlatmalarına karşın sanıklar hakkında tahliye kararı verilmiştir. Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de cinsel dokunulmazlığa karşı suç kapsamında 49 bin 57 dava açılmış bulunmaktadır. Bu vakaların 22 bin 689’u yani neredeyse yarısı ise çocuğun cinsel istismar suçunu oluşturuyor. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre 2012 ile 2019 yılları arasında çocuğun cinsel istismarı davalarında yaklaşık %29 artış görülmektedir. 2010-2019 yıllan arasında ülkemizde çocuğa karşı işlenen cinsel istismar davalarının toplam sayısına bakıldığında maalesef ki her gün, her yarım saatte bir dava açılmış bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı çocuğa karşı cinsel istismar vakalar hakkında 2019 yılından sonra veri açıklamayı kesmiştir. Basın ve adliyelerden takip edilebildiği kadarıyla ise 2019 ile günümüz arasında da bu suçlardaki artış aynen sürmektedir” dedi.

“Çocuklar Yerine İstismarcılar Korunuyor”

Elmalı’da iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan annenin ve çocukların üvey babasının adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki gösteren, “Hükümeti geleceğimizin teminatı çocuklarımızı koruma altına almak için gereken her türlü düzenlemeyi derhal yapmaya davet ediyoruz. Çocuğa karşı cinsel istismar suçunu önlemek ülkeyi yönettiği iddiasında olan siyasi iradenin boynunun borcudur. Hål böyleyken hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu 4 Yargı Paketi Kanun Teklifi’nde çocuğun cinsel istismar suçunda tutuklama yapılabilmesi için somut delil şartı getirmiştir. Dünyanın bütün hukuk sistemlerinde çocuğa karşı işlenen cinsel istismar suçlarında mağdurun beyanının esas alınması temel hukuk kuralıdır. Çocuğa karşı cinsel istismar suçlarında mağdur çocuğun kendisine istismar yapıldığına ilişkin beyanatı, işlenen vakalarda buzdağının sadece görünen ucudur. Zira bu tip suçlarda mağdur çocuk başına geleni ifade etmekten her zaman korkar ve çekinir. Hele de ülkemizdeki gelenek ve görenekler, ağır ailevi baskılar düşünüldüğünde bir çocuk kendisine cinsel istismar uygulandığını açıkça ifade edebildiyse bu beyanı hukukun ve hukukçuların göz ardı etmesi, esas almaması ve çocuğu korumak yerine suçluyu koruyacak kuralların arkasına saklanması mümkün değildir. Bütün bu nedenler ile 4 Yargı Paketi’nde yer alan somut delil şartı açıkça bu tasarıyı hazırlayan siyasi iradenin çocuğa karşı işlenen cinsel istismar suçlarında mağdur çocuğu korumak yerine, suçlu istismarcıyı koruduğunu göstermektedir” ifadelerinde bulundu.

“AK Partiyi Göreve Çağırıyoruz”

AK Parti hükümetinin görevini yapamadığını ve bir an önce konu üzerinde çalışma yapması gerektiğini de belirten Çoban, “Adalet ve Kalkınma Partisi’ni milletimizin canı olan korumanın her bir vatandaşın boynunun borcu olduğu çocuklarımıza karşı işlenen cinsel istismar suçlarında suçlunun değil, mağdurun yanında yer almaya çağırıyoruz. Yine Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu yaşanan bu hukuksuzluklara karşı tavır almaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz. İYİ Parti olarak her bir çocuğumuzun hakkı ve hukukunu korumayı siyasi vazifeden ziyade vatandaşlık vazifesi olarak görüyoruz. Hükümeti, derhal gereğini yapması konusunda uyanıyor, 4. Yargı Paketi’ndeki somut delil şartını tasarıdan çıkarmasını ihtar ediyoruz. Milletimizin teveccühü ile iktidar olduğumuzda ise hükümet olmanın gereğini yapacağımıza, cinsel istismar suçlarının önlenmesi için gerekli olan toplumdaki önleyici çalışmalara ağırlık vereceğimize, suçlunun yargıda en ağır şekilde hak ettiği cezayı alması için gerekli hukuki değişiklikleri yapacağımıza; cinsel istismar suçlarında iyi hal indirimi uygulamasını kanundan kaldıracağımıza, Elmalı Davası’nda olduğu gibi çocuğa karşı işlenen cinsel istismar davalarında kimi zaman görülen maalesef ki adeta suçluyu koruyan kararların verilmesinin ardındaki anlayışın değişmesi için var gücümüzle çalışacağımıza kamuoyu önünde söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv