Kaymakamlık Önünde “İzin Belgesi” Kuyruğu

3 haftalık tam kapanma sistemine geçmeden önce izin belgesi almak için Kaymakamlık Binası önüne toplanan vatandaşlar, şehirler arası ulaşım ve iş yeri izni için uzun kuyruklar oluşturdu.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs salgını nedeni ile 18 günlük kapatma kararı verilince Fethiye’de de vatandaşlar gerek seyahat gerekse çalıştıkları iş kolları ile ilgili izin için başvurunca kaymakamlık binası önünde uzun kuyruklar oluştu. Seyahat izinlerinin e-devlet üzerinden alındığını bilmeyen vatandaşlarda sabahın erken saatlerinden itibaren kaymakamlık binası önünde sıraya girince kuyruklar iyice uzadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren kaymakamlık binası önünde başlayan yoğunluk mesai saati olan saat 10.00’a kadar devam etti.

Kovid-19 nedeniyle Perşembe akşamı saat 19.00’dan (bugün) itibaren 17 Mayıs saat 05.00’a kadar devam edecek 18 günlük kısıtlama sırasında bazı mekanlar açık tutulacak. İşte bu mekanlarda imalatçı olarak çalışanlar ile zorunlu yolculuk yapması gereken vatandaşlar izin almak için ellerindeki belgelerle sabah 07.00’dan itibaren kaymakamlık binası önünde kuyruğa girmeye başladılar. Kuyruk kısa sürede oldukça uzadı. Kadın-erkek, genç-ihtiyar onlarca vatandaş ayakta saatlerce mesainin başlamasını bekledi. Saat 10.00’da mesai başlarken, görevliler seyahat izni için bekleyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerektiğini ifade ettiler. Bu sırada saatlerce bekleyen vatandaşlar ile görevliler arasında küçük tartışmalar yaşandı. Sırada bekleyenler bina kapısı önüne yığılınca sosyal mesafe ortadan kalktı. Polis vatandaşları sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarırken, bazı vatandaşlar e-devlet üzerinden izin alamadıkları için kaymakamlığa geldiklerini belirttiler.

ERKEN SAATLERDEN BERİ BEKLİYORUZ

Vatandaşlardan birisi, “Sabah 08.00’den bu yana bekliyoruz. Hastaneye gitmek için seyahat izni almaya geldim. Randevumuz var. Düzenli olarak muayene olamaya gidiyorum. Tam kapanma olmadı. Yine her yer açık. Normal vatandaşlara ceza gibi bir şey oldu” dedi.

Bir başka vatandaş ise, “Erken saatlerde geldik ve bekliyoruz. Günübirlik teknelerde can ve mal güvenliği için personele izin alacağız. Kapanma döneminde yabancı turist rezervasyonları var. Onları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunlar için kaymakamlığa geldik. Kapanmanın illa faydası olacaktır ama Mart ayında yapılsaydı daha iyi olurdu. Kapanma için geç kaldık” ifadesini kullandı.

Teknede çalıştığını söyleyen bir başka vatandaş ise, “Tekneciyim ve tekne bakımı için Göcek’e gidip gelmem lazım. Bunun içinde izin almam lazım. Saat 08.00’de gelmişim saat 10.00 oldu hala kazık gibi bekliyorum. Ben bu işi yapmazsam bana kim bakacak. Herkes kan ağlıyor. Kapanmada hikaye” diye konuştu.

Okudunuz mu?

Fethiye Tahini’nde markalaşma adımları üreticileri sevindirdi

    Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) girişimleriyle Fethiye Tahini’nin, Türk Patent ve Marka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir