sedat48 @ hotmail.com

Bundan böyle fethiyetv.com ve Manşet Fethiye Gazetesi’nde köşe yazılarıyla sizlerle birlikte olacağım.

Fethiye Belediyesi Fen Lisesi, Muğla’nın en gözde okuluydu. “Okuluydu” diyorum çünkü son dönem LGS sınav sonuçlarına göre, Muğla’daki diğer Fen Liseleri, bu okulumuzun önüne geçti.

Bu başarısızlık nedeniyle midir bilemiyorum ama Okul Müdürü Sayın Ramazan Sertkaya görevinden ayrıldı.

Olabilir.

Çünkü her başarısızlığın bir faturası olmalıdır, belki de fatura ona kesilmiştir.

Gerekli kriter ve şartları uyan Fethiyeli Kimya Öğretmeni Kamil Çoban ismini Milli Eğitim Camiası uygun görür ve “Kaymakamlık” oluru ile bu okulumuza yeni müdür olarak atanır.

Tabi unutulan bir şey vardır !!!

Öyle okula müdür atamak, milli eğitim camiasının işi olmamalıdır ! Onay vermesi gereken siyasi irade vardır.

Onlar bu atamayla birlikte ayağa kalkar.

Kamil Çoban’ın İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban’ın akrabası olmasından mı yoksa Ak Parti’den daha önce 3 kez aday adayı olmasından mı sıkıntı çıkmıştır bilemem.

Ama bu vasıfları taşıyan birisi için “Bu İyi Parti İlçe Başkanı’nın akrabası değil mi ? Oraya nasıl müdür olur”, “Bu kamu yönetimi mezunu, zaten daha önce de Ak Parti'den aday adayı oldu, biz buraya müdür edersek ileride bize sıkıntı yaşatabilir” cümleleri geçmiş olabilir.

Bu unutulan siyasi irade, Muğla’dan hatta Ankara’dan, Milli Eğitim Camiasına baskı uygulamaya başlar “Bu müdürü görevden alın, istifa etsin” diye…

 Ve beklenen son ! Kamil Çoban istifa ettirilir.

Tabi ortaya çıkan kriz şimdi bununla da kalmayabilir. Bu siyasi iradeye sormadan atama yapıldığı gerekçesiyle istifa veya görevden almalar önümüzdeki günlerde devam edebilir.

İnşallah yanılıp şaşılıp ta İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne bu olay sıçramaz. Sayın Müdür Faruk Kaya, gözlemlediğim kadarı ile tüm herkesle barışık, ve bu görev için gerekli bilgi, beceri ve tecrübeye sahip birisi.

 Eğer böyle bir şey olursa da bu olayın peşini bırakmayız, tepkimiz ve yazılarımızda o kadar sert olur.

Fen Lisesi’ne atanmış bir müdürün görevden istifa ettirilmesini sağlayan Fethiye'deki siyasi irade kimdir? Kimlerdir?  merak ediyorum.

4 hafta da ne oldu da bu Müdür istifa ettirildi ?

Bir ilçe de eğitime bile bu kadar siyasetin karıştığını düşünürsek, artık geneli siz düşünün…

Bu olayın ayrıntılarını öğrenmeye devam ettikçe yazmaya da devam edeceğim. Her hafta artık yazılarımla sizlerleyim, Her köye bir deli lazım.

Yeniden görüşmek üzere…