Fethiye Tv

resim yükleresim yükle

Millet İttifakı Başkanlarından Göçmenler Hakkında Açıklama

Millet İttifakı Başkanlarından Göçmenler Hakkında Açıklama
1 views
24 Ağustos 2021 - 10:01

Afganistan’dan Taliban’dan kaçarak kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan Afgan mülteciler konusunda açıklamada bulunan CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, hem Afgan hem de Suriye’li mültecilerin bir an önce ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini belirtirken, İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ise, geç kalmadan sınır güvenliğinin bir an önce  sağlanması gerektiğini söyledi.

Son günlerde Türkiye’ye giriş yapan mültecilerin büyük çoğunluğunu Afganlar oluşturuyor. Radikal örgütlerin çatışma alanına dönen Afganistan’dan, özellikle Taliban’dan kaçan mülteciler bin bir zorluklarla aştıkları İran sınırlarından sonra Van üzerinden kaçak yollarla akın akın Türkiye’ye giriş yapıyorlar. İran ile 295 km uzunluğunda sınırı bulunan Van, coğrafi konumu itibariyle ülkelerinden kaçmak isteyen Afganistan vatandaşlarının Avrupa ve diğer batı metropollerine geçmek istedikleri en önemli geçiş güzergahı. Mültecilerin çok büyük bir kısmı Van’ın sınır ilçeleri olan Başkale, Saray, Çaldıran ve Özalp’ın köylerinden Türkiye’ye düzensiz yollardan giriş yapıyor.

“Suriye’de Herhangi Bir İç Savaş Veya Problem Kalmadı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi, bizim sınırlarımız namusumuzdur. Biz Türkiye sevdalıları olarak sınırlarımızı son damla kana kadar koruyacağız. Kesinlikle göçmelere karşı değiliz ama, bizim ülkemizde göçmenlere ihtiyaç yok. Kendi ülkeleri dururken, bizim ülkemizde göçmenlerin ne işi var. Suriye’de şuan da herhangi bir savaş veya problem yok. Dolayısıyla hükümet acilen Suriyelileri kendi ülkelerine göndermelidir. Afganistan’da Talibani “gitmeyin” diyor ama Afganlılar bizim ülkemize akın etmeye devam ediyor. Yine hükümet tarafından sınırlarımız betonla çevriliyor. Ben buna da karşıyım. Şanlı Türk askeri o sınırlarımızda konuşlandırılarak o sınırımızı güvenli hale getirebilir.  Yani ülkemiz her konuda sınıfta kalan AKP hükümetinin yanlış politikaları ile yol geçen hanına döndü ve görmeye de başladık, göçmenler kendi aramızda huzursuzluk çıkarmaya başladılar” dedi.

“Sınır Güvenliğimiz Bir An Önce Sağlanmalı”

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ise, Afgan göçüyle ilgili olarak, geç kalmadan sınır güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Çoban, Türkiye’nin göç konusunda bir hendek haline geldiğini belirterek, “Sayın Erdoğan ve iktidarı, ister Batı Avrupa’yı tehdit amaçlı, ister başka sebeple, neyse adı ama bir politik bakış açısıyla Türkiye’yi bir hendek ve göçmenlerin kalıp, Batı’ya geçmediği bir alan haline getirdi. Kimine göre 4 milyon, kimine göre 5 milyon Suriyeli göçmen var. Sadece Suriyeli göçmenlerin gelmesi, buraya yerleşmesi, sayın Erdoğan’ın zaman zaman Avrupa’yı onlar üzerinden tehdit etmesi, Türkiye’nin hangi işine yaradı? Sıfır. Şimdi sayın Erdoğan’ın ağzından diyorlar ki, 65 milyar dolar para harcanmış bu süreç içerisinde. 65 milyar dolarla ne olduğunu söyleyeyim size. Pandemi döneminde her evde yaşayan her kişiye 800 dolar para verebilirdik. Yapılacak fabrikaları, yanan yerlerin yanmaması için alınacak uçakları, çocuklarınızın iş imkanı için yapılacak işletmeleri, istihdam alanlarını saymıyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv