Fethiye Tv

Muğla İl Sağlık Müdürü Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Baş hakkında soruşturma açıldı

Muğla İl Sağlık Müdürü Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Baş hakkında soruşturma açıldı
1 views
09 Mayıs 2021 - 20:05

Bölge İdare Mahkemesi; İskender İl Sağlık Müdürü Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Baş hakkında soruşturma açılsın

Gerçek Fethiye Gazetesinin Haberine göre,  Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş hakkında soruşturma açıldı.

Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş, eski Menteşe Devlet Hastanesi’nde kalan malzemeleri el altından sattıkları, ihale ile alınması gereken malzemeleri ihalesiz olarak tek bir firmadan aldıkları ve ayrıca İl Sağlık Müdürü hakkında hastaneye alınan malzemelerin fiyatını yüksek bulan komisyon üyelerini görevden aldığı gerekçesi ile soruşturma açılması talep edilmişti. Fakat İzmir Bölge İdare Mahkemesinin Muğla İl Sağlık Müdürü ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı hakkında, “soruşturma açılsın” kararı verdi.

SORUŞTURMAYA MUĞLA GEREK YOK DEDİ, İZMİR VAR DEDİ!

Muğla Valiliğinin “soruşturma açılmasına gerek yok” dediği ancak İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nin Muğla İl Sağlık Müdürü ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı hakkında, “soruşturma açılsın” kararı verdiği öğrenildi.

Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş, eski Menteşe Devlet Hastanesi’nde kalan malzemeleri el altından sattıkları, ihale ile alınması gereken malzemeleri ihalesiz olarak tek bir firmadan aldıkları ve ayrıca İl Sağlık Müdürü hakkında hastaneye alınan malzemelerin fiyatını yüksek bulan komisyon üyelerini görevden aldığı gerekçesi ile soruşturma açılması talep edilmişti.

Ancak Muğla Valiliği ve Menteşe Kaymakamlığı’nın yaptığı incelemelerde, soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verilmişti. Dosya, bunun üzerine İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne taşınırken, mahkeme Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gençer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş hakkında soruşturma açılması yönünde karar verdi.

ESKİ HASTANEDEKİ MALLAR TAŞINMADI

Edinilen bilgiye göre 2020 Mart ayında yapılan ilk şikayette, eski Menteşe Devlet Hastanesinin kapatılıp yeni yapılan hastaneye taşınırken, burada kalan malzemelerin peyderpey yağmalandığı ileri sürüldü.

Yeni hastanenin yapımından sonra eski Menteşe Devlet Hastanesi’nde bulunan malzemelerin hiçbirisinin yeni hastaneye taşınmadığı, tamamen yeni malzemelerin alındığı, İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli bazı kişilerin eski hastanede kalan malzemelerin zaman içinde eksildiğini fark etmeleri üzerine konuyu Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş’a ilettikleri ancak İsmail Rüştü Baş’ın “Malzemelerin eksildiğini nasıl ispatlayacaksınız, bu işin takipçisi olmanız halinde hiçbir şey ortaya çıkaramayacaksınız” dediği de yine şikayet dosyasında belirtilen iddialar arasında yer aldı.

FİYATI YÜKSEK BULAN KOMİSYON ÜYELERİ GÖREVDEN ALINDI

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nde ortaya çıkan bu skandalla ilgili bir başka iddia ise, Yeni Menteşe Devlet Hastanesi açılırken, Piyasa Fiyat Araştırma Komisyonu üyeleri olan Destek Hizmetleri Başkanı Özden İşler ve kurucu Başhekim Şadi Ballı’nın hastaneye yapılacak bazı alım ve onarımların meblağlarını yüksek bulmaları nedeni ile onay vermedikleri yönünde.

İhalelerle ilgili şerh koyan komisyon üyelerinin değiştirilmesi ile ilgili ise, yapılan ön incelemede kamu zararı oluştuğuna dair somut bir delile rastlanılmadığı, yapılan bu uygulamanın hastanenin bir an önce hizmete açılması için iyi niyetle yapıldığı ve suç kastının bulunmadığı belirtilerek, adı geçen şahıslar hakkında soruşturma izni verilmemesi gerektiği kaydedildi.

İZMİR BÖLGE İDARE MAHKEMESİ SON KARARI VERDİ

Yapılan itirazların ardından dosya İzmir Bölge İdare Mahkemesine sevk edildi. Mahkeme, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş hakkındaki iddialarla ilgili olarak soruşturma açılmasına karar verdi.

Aynı zamanda Bölge İdare Mahkemesi kararında eski hastanedeki malzemelerin hurdaya çıkarılarak usulsüz şekilde satışı ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılması gerektirecek nitelikte yeterli ve makul şüphenin bulunduğunu belirterek Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsmail Rüştü Baş tarafından, hakkında soruşturma izni verilmesine ilişkin karara karşı yapılan itirazın reddinin gerektiğini belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv