Fethiye Tv

Tarım Makinelerinin Giremediği Tarlaları Orakla Biçiyor

Tarım Makinelerinin Giremediği Tarlaları Orakla Biçiyor
0 views
29 Mayıs 2021 - 12:03

Seydikemer İlçesinde arazi yapısı nedeniyle tarım makinelerinin giremediği tarlalardaki buğdayı kadınlar orakla biçiyor.

Dağlık ve taşlı bir bölge olduğu için tarım makinelerinin kullanılamadığı Seydikemer İlçesindeki  ekinleri, kadınlar “orak ayı” olarak adlandırdıkları bu ayda biçiyor. Erkekler de biçilen ürünleri harman makinesine taşıyor.

Elle biçmek hasat süresini uzatıyor

Seydikemer’in Yaka Mahallesinde  arazisi olan 56 yaşındaki çiftçi Hasan Karcı, 13 yaşından bu yana çiftçilikle uğraştığını, makine girmediği için köylerinin yaklaşık 2 bin dönümlük alanının orakla biçildiğini söyledi.

Seydikemer İlçesine bağlı Yaka Mahallesi, Bağlımeşe mevkiinde engebeli ve dağlık yapısı nedeniyle biçerdöverin giremediği arazilerde buğday, arpa ve yulaf hasadı geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Ellerine orak ve tırpanı alan köylüler elleriyle buğday hasadına başladı.  Arazi Sahibi Hasan Karcı, ‘Arazi engebeli olduğu için biçerdöver giremiyor. Bizde eskilerde olduğu gibi orak ve tırpanla buğdaylarımızı hasat ediyoruz’ dedi.

Biçerdöverin giremediği dağlık köylerde çiftçiler buğday, arpa ve yulaf hasadını geleneksel yöntemlerle yapıyor. Yaklaşık 10 dönümlük alanda civar köylerden toplanan işçilerle buğday hasadı yapan arazi sahibi Hasan Karcı, “Yaklaşık 10 dönümlük arazimizi orak ve tırpanlarla biçiyoruz. Kenar mahallerden getirdiğim işçilerle hasat işlemini gerçekleştiriyoruz. Ellerimizle ayıklayıp, ambarlarımıza katacağız. Arazi engebeli olduğu için biçerdöver giremiyor. Bizde eskilerde olduğu gibi orak ve tırpanla kendimiz hasat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv