Fethiye Tv

resim yükleresim yükleresim yükle

Turizmciler Personel Bulmakta Zorlanıyor

Turizmciler Personel Bulmakta Zorlanıyor
13 views
05 Temmuz 2021 - 9:53

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, turizm sezonunun başlaması ile birlikte, sektörde en büyük sıkıntıların başında personel bulmak olduğunu belirterek, ‘Turizm personeli sıkıntısının en hızlı ve pratik çözümü üniversiteli öğrencilerimizin turizm sektörüne kazandırılmasından geçtiğini düşünüyoruz’ dedi.

Turizm sektöründe sezonun 6 ay olması sektörün cazibesini söndürüyor. Pandemi sürecinde bu sezonunun daha da kısalması turizm çalışanlarını 12 aylık iş aramaya itiyor. Turizmcilerin personel sorunu hakkında konuşan Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, turizmde staj yapan öğrencilere çok yük bindiğini vurgulayarak, turizm çalışanları için daha iyi şartların sunulması gerektiğini söyledi. Turizmcilere seslenen Müdür Bingöl, “Birazcık çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Bu gençleri turizmde tutmamız için çaba sarf etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Personel Bulma Problemini Çözeceğiz”

Turizmcilerin ortak sorunun “personel bulamama” olduğuna dikkat çeken FETOB Başkanı Bülent Uysal, “Personel sıkıntısının çözümü yönünde çalışmalar önümüzdeki dönemde en önemli konumuz olacak. 160 bin kişilik Fethiye nüfusunun maalesef Fethiye’deki işletmelere yetmediğini düşünüyoruz. Bunu için bölgesel konaklama yerleri yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Turizm personeli sıkıntısının en hızlı ve pratik çözümü üniversiteli öğrencilerimizin turizm sektörüne kazandırılmasından geçtiğini düşünüyoruz. Bunun içinde üniversite eğitim takvimlerinin turizm sektörüne göre uyarlanması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Kendi Eksiklerimize de Bakmalıyız”

Turizmde yaşanan personel sıkıntısı hakkında konuşan Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, “Staj döneminde öğrencilere ağır bir iş yükleniyor. Öğrencide 1 yıl çalışıp, başka bir meslek dalına geçiyor. Turizmde ezilen öğrenci artık turizmi tercih etmiyor. Turizmcilerin bu konulara dikkat etmesi gerekiyor. Mesela ben turizmde çalışırken tek kişilik odada kalıyordum. Personel yemekleri müşteri yemeklerinden güzeldi. Yani, birazcık çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Bu gençleri turizmde tutmamız için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Uzun saatler çalıştırmamamız lazım. Maaşlar asgari ücretin üzerinde olmalı. Mesela ben çalışırken 3 memur maaşı alıyordum. Bu nedenle kışın çalışmayıp, geziyordum. Buda benim için turizmi cazip kılıyordu. Şimdi yükler ve maliyetler arttı ama yine de çalışan maaşları iyileştirilebilir” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
KÖŞE YAZARLARI
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. fethiyetv