Genel 22.03.2023 15:03:00 0

Fethiye Kaya İnciri Coğrafi İşaret Tescili AB Yolunda

Fethiye’de her yıl binlerce tatilci ve turisti ağırlayan Kayaköy Mahallesi ile özdeşleşen Fethiye Kaya İnciri, FTSO tarafından yapılan başvuru ile 2020 yılında Türk Patent Marka ve Kurumu’ndan coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) coğrafi işaretli Fethiye Kaya İnciri’ne Avrupa Birliği tescili yaptırmak için hazırladığı ‘Fethiye Kaya İnciri Coğrafi İşaret Tescili AB Yolunda’ projesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından başarılı bulunarak, 2022 Teknik Destek Programı kapsamına alındı. Fethiye Kaya İnciri’nin yaygınlaştırılması için de hareket geçen FTSO, geçen 3 yıl boyunca 3500 incir fidanının üretimini yaptırarak Fethiye ve Seydikemer’deki üreticilere dağıttı. Ayrıca üretilen fidanlar için Fethiye Belediyesi tarafından Kayaköy Mahallesi’nde Fethiye Kaya İnciri Bahçesi oluşturuldu.Fethiye’de giderek yaygınlaşan, Türkiye’de ise tanınan Fethiye Kaya İnciri’ni Avrupa’da da bilinir hale getirmek isteyen FTSO, Avrupa Birliği’ne tescil başvurusu yapabilmek için GEKA 2022 Teknik Destek Programı’na katıldı. FTSO tarafından hazırlanan ‘Fethiye Kaya İnciri Coğrafi İşaret Tescili AB Yolunda’ projesi GEKA tarafından başarılı bulunarak teknik destek kapsamına alındı.Alınan teknik destek, coğrafi işaretli Fethiye Kaya İnciri’nin Avrupa Birliği’nde (AB) tescil edilmesine dair gerekli işlemler konusunda teknik danışmanlık hizmetini kapsıyor. Hizmetin, kurumsal olarak coğrafi işaretli veya potansiyel coğrafi işaretli ürünlerin Avrupa Birliği’nde tesciline yönelik örnek teşkil etmesi ve daha sonraki çalışmalara referans olması hedefleniyor. Proje iştirakçileri arasında Fethiye ve Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, Fethiye ve Seydikemer Ziraat Odaları ve Aydın İncir Araştırma Enstitüsü yer alıyor.“AB tescili ile bir ileri aşamaya geçmek istiyoruz”Proje teklifi sözleşmesi, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ile GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan tarafından imzalanarak destek süreci başlatıldı. Konuya ilişkin bilgi veren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı coğrafi işaretlerin getirdiği katma değerin Fethiye ve Seydikemer için oldukça önemli olduğunu belirterek Fethiye Kaya İnciri’ne AB tescili alarak bir ileri aşamaya geçmek istediklerini söyledi. Başkan Çıralı, “Odamızın coğrafi işaret çalışmaları ve dolayısıyla bölge ekonomisine kattığı değer bizi memnun ediyor. Her geçen gün bu konuyla ilgili olumlu geri dönüşler alıyoruz. Coğrafi işaretlerle ilgili gerek enstitüler, gerek kurumlar nezdinde projelere dâhil oluyoruz. Bunlardan biri de GEKA’dan aldığımız teknik destek. Bu proje ile AB’de tescil edilmiş az sayıda coğrafi işaretli ürünün içerisine Fethiye Kaya İnciri’ni de dâhil etmek istiyoruz. Süreç zorlu ve uzun ancak çalışmalarımız her daim devam edecek. Coğrafi işaretli ürünler başta olmak üzere yöreye özgü üretim, tanıtım, projeler ve her türlü geliştirici faaliyetlerin içinde olacağız.” diye konuştu.Fethiye Özel Ege Okullarından Başkan Karaca’ya Ziyaret Fethiye Özel Ege Okulları öğrencileri ve okul yöneticileri Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret ettiler.
Köyceğiz’de Kadın Cinayeti Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 41 yaşındaki Hasret Çakır isimli kadının öldürülmesi ile ilgili M.B. isimli şüpheli yakalandı.
Fethiye Karaçulha Toptancı Haline 40 Milyonluk Yatırım Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye İlçesi Karaçulha Toptancı Hali içerisine yaklaşık 40 Milyon TL’lik yatırımla üreticiler için ürün pazarlama alanı, otopark ve tesis yapıyor.
Özgür Aybaş, “Sigaraya 7 Lira İle 10 Lira Arasında Zam Bekleniyor” Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, zam gerekçesiyle sigara satışlarının durdurulduğunu, yetkililerin 10 liraya kadar zam beklediğini söyledi.
Muğla'da Kadınların Yüzde 98'i Okuma-Yazma Biliyor Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Yılı Ulusal Eğitim İstatistiklerini Açıkladı.
Fatih Portakal’dan Başkan Gürün’e: “Yerel Seçimlerde Umarım Aday Olmazsınız” Gazetesi Yazar Fatih Portakal, youtube hesabından yayımladığı videoda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştirdi.
TAB Başkanı Şahin, Öğrencilere “ Bal Arıların Önemini” Anlattı Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, “Bal Arılarının Önemi ve Arı Ürünleri” hakkında sunum gerçekleştirdi.
Kaymakam Karaman, Büyük Samanlık Plajı'nda Çalışmaları İnceledi Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Büyük Samanlık Plajı'nı ziyaret ederek yaz sezonu hazırlıklarını yerinde inceledi.
Fethiye Hollanda, Almanya Ve İngiltere Turizm Fuarlarında Tanıtılacak Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısında, Hollanda, Almanya ve İngiltere turizm fuarlarında Fethiye’nin tanıtılmasına karar verildi.
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Kovancı’dan Teşekkür Mesajı AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turhan Kovancı, Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.
Süper Yat ” Hodor” Fethiye’de Süper yat Hodor ilk kez Türkiye’ye geldi.
73 Yaşındaki Amerikalıyı JAK ve UMKE Kurtardı Fethiye’de tatile gelen ve yürüyüş esnasında düşme sonucu yaralanan 73 Yaşındaki Amerikan Vatandaşını Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bularak hastaneye sevkini sağladı.
Muğla ‘Da Oyların Yüzde 66.54’ü Kemal Kılıçdaroğlu’na Cumhurbaşkanlığı 2.tur seçimlerinde Muğla ‘da Millet İttifakı Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oyların yüzde 66.54’ünü alırken Cumhur İttifakı Lideri Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 33.46’sını aldı.
Fethiye’de Kılıçdaroğlu Ve Erdoğan Oylarını Arttırdı Fethiye’de Kılıçdaroğlu Ve Erdoğan Oylarını Arttırdı
Seydikemer ”Recep Tayyip Erdoğan” Dedi Cumhurbaşkanlığı 2.tur seçimlerinde Muğla’nın Seydikemer ilçesi seçmenleri ilk turda olduğu gibi yine en çok oyu başkan Recep Tayyip Erdoğan için kulandı.
Benzine Zam Geliyor!!! Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor.
Fethiye’de Çok Özel Sergi Fethiye’de Kültür Sanat Derneğinin düzenlediği geleneksel Türk sanatı ve modern sanatlardan karma sergi büyük beğeni topluyor.
Muğla’da Kaç Seçmen Oy Kullandı, Kaç Seçmen Sandığa Gitmedi? 28 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda kaç seçmenin oy kullandığı merak ediliyor.
Resim Sergisi Büyük Beğeni Aldı Fethiye Kardelen Sanat Derneğinin usta öğreticileri ile kursiyerlerinin çakıl taşı, resim-heykel , kağıt rölyef  ve el sanatları sergisi büyük beğeni aldı.
Alkole Zam Geldi Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar rakıya zam geldiğini duyurdu.
Başkan Osman Gürün, “Mücadeleye Devam Edeceğiz” Muğla Büyükşehir Belediyesi Osman Gürün Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.